Poduszka finansowa — wszystko co musisz o niej wiedzieć

Niezależność finansowa jest na wagę złota. Osoby, które mają finansowe zabezpieczenie w postaci oszczędności, na pewno mogą to potwierdzić. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć, ten artykuł jest dla ciebie.



Poduszka finansowa — droga do wewnętrznego spokoju 

Znasz to uczucie kiedy z tyłu głowy ciągle masz obawę przed nagłymi wydatkami? Awaria auta, popsuta pralka, a nawet wydatek związany ze świętami. Myśl o stracie pracy powoduje napad paniki, bo wiesz, że w takich okolicznościach nie przetrwasz nawet miesiąca bez regularnej wypłaty. Taka wizja może być przygnębiająca. Można jednak zadbać o to, aby czuć się spokojnie, podejmować odważniejsze decyzje i cieszyć się życiem. 

Oszczędzanie często kojarzy się z odmawianiem sobie przyjemności. Z ograniczeniami. Z byle jakim życiem, bo przecież nie można wydawać pieniędzy. To duży błąd i błędne koło. Prawdą jest, że oszczędzanie jest czasochłonne. Wymaga od nas samodyscypliny i rozsądku, ale korzyści, jakie daje zaplecze finansowe, są w stanie wynagrodzić ten żmudny proces. 

Poduszka finansowa — czym jest i jak ją zbudować? 

O poduszce finansowej mówi się ostatnio coraz częściej i chętniej. Nic dziwnego. Czasy mamy niepewne, inflacja szaleje, a po pandemii wiele osób nadal wychodzi z finansowych kłopotów. A co gdyby nie trzeba było bać się utraty pracy? Gdyby bez stresu można było zdecydować się na zmianę pracodawcy czy przebranżowienie? Czy zastanawiasz się czasami, co by się stało, gdyby konieczne było dłuższe zwolnienie chorobowe? Niestety zdarza nam się zapomnieć, że życie bywa nieprzewidywalne. Poduszka finansowa pozwala na — wspomniany wyżej — spokój. 

Poduszka finansowa to zabezpieczenie na ewentualną stratę pracy, dłuższą niezdolność do zarabiania pieniędzy, czy chęć zmienienia zawodu. Nie należy jej mylić z funduszem awaryjnym. Ten jest przeznaczony na nagłe wydatki. Popsuty sprzęt AGD czy nagła, nieplanowana wizyta u dentysty. Idealna poduszka to taka, która pozwoli na przeżycie przez pół roku bez dochodu, nie zmuszając nas do obniżenia standardu życia. Kiedy uda się zgromadzić oszczędności na 3 miesiące, to również będzie ogromny sukces. Zatem jeśli zarabiasz 3000 złotych netto, twoja minimalna poduszka finansowa powinna wynosić 9000, czyli trzykrotność miesięcznych przychodów.

Proces budowania poduszki finansowej jest jak sinusoida. Dobrze być tego świadomym. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto zacząć budowanie poduszki finansowej już podczas pierwszej pracy. Im szybciej zaczniesz, tym wcześniej zobaczysz efekty. Znasz taką zasadę, że po wypłacie należy zapłacić najpierw sobie? Chodzi tu właśnie o oszczędzanie. Łatwiej jest odłożyć określoną kwotę od razu po otrzymaniu pensji, niż liczyć na to, że coś zostanie na koniec miesiąca. 

Jeśli chcesz widzieć, ile realnie masz zaoszczędzone, najlepiej zacząć od spłacenia krótkoterminowych należności. Czy to jakaś drobna pożyczka od rodziny, czy spłata debetu na koncie, warto zacząć od uregulowania tych zadłużeń. Pamiętaj też, że kredyty gotówkowe są wysoko oprocentowane. Im wcześniej je spłacisz, tym mniejszy poniesiesz koszt całego kredytu, dlatego jego spłata powinna być priorytetem, zanim rozpoczniesz budowanie poduszki finansowej. 

Kto powinien mieć poduszkę finansową? 

Masz stabilną pracę, którą lubisz, więc sądzisz, że nie musisz sobie zawracać głowy tym tematem? Jeśli by tak było, życie byłoby piękniejsze. Co prawda, czarno wróżenie nie jest pomocne i nie zapewnia spokoju, ale zawsze trzeba brać pod uwagę różne sytuacje i być przygotowanym na wiele opcji. Jak już było wspomniane, nie musisz stracić pracy, aby nie móc pracować. Złamana noga czy ręka lub inne nieprzyjemne okoliczności, które będą wymagały zostania w domu, niestety się zdarzają. Ponadto trzeba pamiętać, że czasami nawet najlepiej prosperujące firmy upadają, a etaty od czasu do czasu są redukowane. Lepiej być przygotowanym na ewentualność przeczekania kryzysu  w firmie lub nagłego braku wynagrodzenia i przymusu znalezienia nowej posady. 

Odpowiadając na pytanie z nagłówka — każdy powinien posiadać choćby minimalną poduszkę finansową. Niezależnie czy to osoba zarabiająca najniższą krajową, czy o wiele więcej. Mężczyzna, kobieta, nieważne. Bezpieczeństwo finansowe daje dużą swobodę działania i nieoceniony spokój. 
 

Gdzie przechowywać poduszkę finansową? 

Okazuje się, że w dalszym ciągu znaczna część oszczędności Polaków, przechowywana jest w przysłowiowej skarpecie. Nie jest to dobre rozwiązanie. To mało bezpieczny sposób, ponadto generuje straty. Lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Nie możemy liczyć na duże oprocentowanie, jednak w jakimś stopniu taka opcja chroni nas przed inflacją. Dodatkowo dostęp do środków przechowywanych na koncie oszczędnościowym jest łatwiejszy niż w przypadku, na przykład, ulokowania środków na lokacie bankowej. W poduszce finansowej jest to niezwykle ważne, aby dostęp do oszczędności był możliwy w każdym momencie. Warto zaznaczyć, że konto oszczędnościowe nie jest kontem osobistym, zatem nie ma możliwości przypadkowego wydania pieniędzy przeznaczonych na poduszkę finansową. Kwota ta jest bowiem na oddzielnym koncie bankowym i nie mamy do niego dostępu przy płatnościach kartą płatniczą. To znaczne ułatwienie. 




Poduszka finansowa — podsumowanie 

Już wiesz, że poduszka finansowa jest zabezpieczeniem w trudnych momentach życiowych. Minimalnie powinna wynosić trzykrotność miesięcznej pensji, ale warto dążyć do tego, żeby mogła zapewnić nam swobodne życie bez dochodów nawet przez pół roku lub więcej. Każda osoba powinna mieć zgromadzone na ten cel środki, niezależnie od tego ile zarabia. Po prostu jedni będą w stanie uzbierać potrzebną kwotę w krótszym czasie, inni w nieco dłuższym. Idealnym miejscem na ulokowanie oszczędności przeznaczonych na poduszkę finansową jest oprocentowane konto oszczędnościowe. 

Zdjęcia pochodzą ze strony https://www.pexels.com/ 

Komentarze

Popularne posty